Цвіль на фарбі

Застосування антисептиків по дереву справа корисна, але іноді буває, що не дає очікуваного ефекту! Адже крім технічних характеристик і рекомендацій існують цінові та практичні міркування, і завжди є ризик, що якісь фактори залишили поза увагою або не врахували.

У випадку на фото, для фарбування дерев'яного блок-хауса застосували, класичну, на перший погляд, обробку водного просочення Base Impregnat та лесуючого фінішного антисептика Аqua Color(фарба). Через рік експлуатації, в місцях скупчення вологи, з'явилися сліди ураження пліснявою. ...Як же так? Через що захист виявилася неефективним?

Існує кілька причин появи цвілі на обробленій антисептиками поверхні, як об'єктивних, так і суб'єктивних, про які варто згадати в даному контексті, й зараз ми зупинимося на них докладніше.

Причина перша - неефективний антисептик?

Саме ця думка найпершою спадає на розум будь-якому споживачеві який зіткнувся з подібною проблемою.


Купуючи засоби захисту деревини для обробки дерев'яного фасаду будинку, в даному випадку, клієнт цілком відповідально підійшов до попередження можливих проблем у майбутньому, й не зважаючи на те, що в самій фарбі AquaColor є вміст композиції ефективних біоцидів, що попереджають виникнення й розвиток цвілі, вирішив краще перепильнувати й зробити ще й базове антисептичне просочення.

Але площа просочення фасаду будинку велика й витрата захисних матеріалів також відповідна. Щоб витрата антисептика не сильно вдарила по кишені, зважаючи на те що базова обробка робиться «про всяк випадок», і для того щоб вирівняти вбираючу властивість деревини, клієнтові виправдано було використовувати недорогий препарат, в даному випадку - Base Impregnat.

Водне просоченняВодне просочення Base Impregnat є недорогим попереджувальним заходом, і в нього є основне призначення - це транспортний антисептик тимчасової дії. Водний транспортний антисептик, розрахований в основному на дифузний ефект під час просочування масивного підсушеного дерева або деревини природної вологості, і його ефективність підтверджена або а) у випадку занурення дерева у ванну або автоклав низького тиску, або б) у випадку рясного змочування підсушеної дерев'яної поверхні, з розрахунку що внутрішня волога підсушеного дерева змішається з антисептиком і капілярний ефект «затягне» біологічно активну речовину глибше в поверхню. У другому випадку глибина проникнення водного антисептика не перевищує 1,5-2 мм.

Крім того, просочення Base Impregnat, якщо його наносять на сухе дерево 12% вологості, рекомендується відразу після висихання вкривати фарбуванням, поки біологічно активний компонент ще має досить сильну дію. Якщо фінішне фарбування проводити через деякий час, то ефективність обробки буде ослаблена. Саме з цієї причини ми рекомендуємо ретельно підходити до вибору антисептика для базового просочення, й для сухого дерева кращим було б обрати антисептик на органічній основі, що правда він дорожчий (про це далі в статті ...).

нерівномірне просочування

Причина друга - неправильне занадто економне застосування просочення або пропуски обробки

Тут лише варто зауважити що метод нанесення водного просочення й водних фарб для дерева - відрізняється. Якщо водну фарбу, лазур або лесуючий антисептик рекомендується ретельно втирати в дерев'яну поверхню щіткою, то базовими просоченнями поверхню рясно змочують, і тут більш ефективним було б змочування c прибиранням надлишків, ніж навіть ретельне втирання. Крім того, можливо, що просочення часто роблять «швидкоруч» не дуже звертаючи увагу на прогалини, куди воно або не попало, або вбралося швидко й його виявилося недостатньо для пористішої ділянки.

Причина третя - неправильно підібраний сам антисептик

Для просочення сухої деревини оптимальним вибором був би органічний антисептик. Антисептики для дерева на органічній основі спеціально призначені для просочення сухої деревини, з якої й виготовляють більшість погонажних виробів. глибина просочення деревиниВагонку, блок-хаус, дошку підлоги, дерев'яні панелі, планкінг тощо. Органічний антисептик здатний просочитися в клітини хвойної дерев'яної поверхні до 3-5мм, а не 1,5-2мм як у випадку з водними просоченнями. Також діючий тимчасовий ефект у них довше й складає до 6 міс. у відкритому вигляді, без фінішного покриття. Обробку фасаду з сухого дерев'яного погонажу, рекомендується проводити саме такими просоченнями перед фінішним декоративним фарбуванням. Глибина захисного шару просочення забезпечить відмінний, зберігаючий ефект, а фінішний шар лазурі ефективно захистить саму поверхню дерева. Однак не рідко бувають випадки, коли навіть найефективніший попереджувальний антисептик виявиться безсилим, і це наступна причина виникнення поверхневої цвілі.

Причина четверта - заражена деревина.

Підповерхнева синяваНе всі знають про те, що на перший погляд красива, біла поверхня дерева насправді може бути заражена цвіллю. Спори цвілі, природно, є всюди, й не становлять небезпеки ні для дерева, ні для людини, доки залишаються лише невидимими, для неозброєного ока, найдрібнішими частинками. АЛЕ! Від розвитку цих спір і захищають антисептики попереджувальної дії, просочення й фарби, на поверхні яких спора не життєздатна. Однак, коли справа стосується деревообробної промисловості, то промислова деревина проходить контроль сортності, й дерево, що має синяву й уражене підшаровою цвіллю - відсортовують для потреб де зовнішні якості дерева не важливі. Наприклад, в опалубку, будівельні ліси, сільськогосподарські потреби й переробку, як то: паливні пелети, тріску тощо. Такий сортамент виробів і напівфабрикатів коштує значно дешевше ...

Отже, в умовах зростаючої ціни на високосортне дерево, багато дилерів не можуть встояти перед спокусою використання засобів які зовні відбілюють дерев'яну поверхню й сортність деревини підвищується, але лише зовні, та й то на деякий період. Крім того, підшарову цвіль не завжди відразу видно на напівфабрикатах, а тільки під час розпилювання та стругання, тому під час закупівлі погонажу сортність деревини може бути не завжди правильно визначена й завищена.

У підсумку така продукція потрапляє в роздрібну мережу й її купує кінцевий споживач - тобто ми всі!

ВИСНОВОК:1) На жаль не завжди попереджувальні засоби захисту деревини та методи боротьби з цвіллю можуть надовго побороти появу слідів ураження на фарбованих поверхнях. 2) Попереджувальні (захисні, консервуючі) антисептики безсилі від підшарової цвілі, що залягає глибше ніж зовнішня обробка антисептиками (більш 5-20мм вглиб). Підшарова пліснява в сухих приміщеннях не поширюється, й цвіль проявляється на поверхні лише коли виникають сприятливі умови, наприклад як у випадку на фото, коли дерев'яними панелями обшили зовнішній фасад будинку. Опинись цей блок-хаус навіть з наявністю підшарового ураження в сухому приміщенні, про наявність проблеми, можливо, ніхто й не здогадувався б. 3) І НАЙГОЛОВНІШЕ! Якщо цвіль виникає на поверхні антисептичної лазурі, ще й вкритої на просочену базовим антисептиком поверхню, тобто у випадку подвійної антисептичної обробки, варто замислитися про причини й сприятливі умови розвитку цвілі саме в цьому місці. Обробляння деревини та виробів з дерева антисептиками - це функціональна, а не декоративна дія, і носить вона попереджувальний а не лікувальний характер. Якщо дерево «хворіє» навіть після подвійної антисептичної обробки - це означає що є умови які сприяють активному й швидкому розвитку життєдіяльності грибкових спір. Усуньте причину, і поява цвілі припиниться!